KPSS Güncel Bilgiler Serisi 2022 ( 16 adet Güncel Bilgi )

🏍️ Dünya Süperbike Şampiyonası 2021 sezonunu birincilikle tamamlayarak tarihe adını yazdıran sporcumuz Toprak Razgatlıoğlu'dur. 25 yaşında Alanyalı sporcu Süperbike tarihindeki ilk Türk dünya şampiyonu olmuştur.
✍️
Andrey Karlov Ankara'da 2016 yılında uğradığı suikast ile öldürülen Rus büyükelçidir. Ülkesinde 2013 ve 2016 yılları arasında büyükelçilik görevini sürdüren Andrey Karlov , konuşma yaptığı sırada Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli bir polis memuru tarafından vücuduna isabet eden bir çok kurşun sonucunda ölmüştür.
⏳8 Mart 2021 yılında hayatını kaybeden, Türk tiyatrosunda simgesel değeri olan Kel Hasan Efendi’nin kavuğunu alan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Rasim Öztekin'dir. 
🖼️20'nci yüzyıl sanatının en ünlü isimlerinden İspanyol ressam Pablo Picasso'nun 'Pencerenin yanında oturan kadın (Marie-Therese)' eseri ABD'deki müzayede evinin düzenlediği açık artırmada 103 milyon dolara (875 bin 330 TL) satıldı.🎤 Batıda ‘’ La Diva Turca ve La Regina’’ olarak bilinen 1988 yılında Devlet sanatçısı unvanını alan sanatçımız Leyla Gencer' dir.  

🔹Sular çekildi Bodrum'da tarihi kral yolu ortaya çıktı.Muğla’nın Bodrum ilçesinde aniden çekilen sular binlerce yıllık kral yolunu yeniden ortaya çıkarmıştır.

🏹 Türk okçuluk tarihinin ilk Olimpiyat altın madalyasının sahibi olan Mete Gazoz adına 'Okcunun Yolu' adlı kitabı yazan Dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho'dur.🏇2021 yılında gerçekleştirilen 95.Gazi Koşusunu Jokey Ahmet Çelik , Burgas isimli at ile kazanmayı başarmıştır. Ahmet Çelik Gazi Koşusundaki bu zaferi ile birlikte üst üste 7.kez Gazi koşusunu kazanmıştır ve bu alanda kırılması çok güç bir rekora imza atmıştır.✈️ Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi ( NASA ) Güneş sistemindeki fosilleri araştırmak amacıyla 'Lucy' adını verdiği aracını fırlattı.12 yıl boyunca 6.4 milyar kilometrelik yol kat edecek. Fosillerin Güneş sisteminin
 erken evrimi hakkında önemli ipuçları taşıdığı düşünülüyor. Bu fosiller, Jüpiter'in etrafında yer alan asteroidlerden oluşmaktadır. Bu görev ise 981 milyon dolara mal olacak.
🏁10 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen Türkiye Grand Prix'inin 2021 yılı galibi Mercedes takımından 32 yaşındaki Finlandiyalı pilot Valtteri Bottas olmuştur. 🇫🇮
🔹Sargasso Denizi, karaya kıyısı olmayan tek denizdir.

🔹Bu deniz, dört farklı okyanus akıntısı ile çevrelendiği için hiçbir kara parçasına değmez. 
🏆 2021 Nobel edebiyat ödülüne Tanzanyalı yazar olan Abdulrazak Gurnah layık görülen isim olmuştur. 2021 yılının sonlarına yaklaşırken Ekim ayının ve yılın en güncel bilgisidir.
⛴️ 2021 yılı Mart ayında Süveyş kanalında sıkışan gemi Tayvan Evrgreen şirketine ait olan Ever Given gemisidir.

🎞️1964 yapımı sinema filmi "Zorba" için yaptığı müzikle "Sirtaki" dansını dünyaya duyuran Yunanistan'ın ünlü şarkı yazarı ve bestecisi Mikis Theodorakis 96 yaşında hayata gözlerini yumdu.

📞2021 yılının Nisan ayında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde üretim tesisi kuran Çin devletine ait akıllı telefon firması Vivo'dur..


🛣️ Kahramanmaraş - Göksun arasında açılışı yapılan yola " Edebiyat Yolu " adı verilmiştir. Türk edebiyat tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan bir çok ünlü ismin adı burada yer almaktadır.

✈️Ülkemizdeki ilk havalimanı İstanbul ili sınırları içerisinde yer alan Yeşilköy ( Atatürk ) havalimanidir. 1912 yılında açılışı yapılan Yeşilköy havalimanı 1985 yılında ise Atatürk havalimanı adını almıştır. 2015 yılı verilerine göre Türkiye'nin en yoğun trafiği ve dünyanın 11. en yoğun yolcu trafiğinin olduğu havalimanıdır.


🔹Yeşilköy ( Atatürk ) havalimanı hakkında daha fazla bilgi için ;

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_Havaliman%C4%B1Yorum Gönder

0 Yorumlar