Advertisement

Dolar ve altın neden yükseliyor?

 


Dolar ve altın neden yükseliyor?

Bir sabah kalkıyorsunuz ve tüm sosyal medya platformlarında, televizyonlarda ülkece tek gündem dolar ve altın fiyatlarındaki artıştan söz ediliyor. Öyle ki halk sokaklara inerek dolar ve altındaki artışı, ülkenin ekonomisinin bu denli sarsılmasını, fiyatlardaki fazlaca artışı protesto etme yoluna dahi başvuruyor.


Geçmiş yıllara göre dolar fiyatları 

Çok değil bundan 16 yıl önce 2005 yılında dolar 1.35 TL seviyesinde yılın kapanışını yapmıştır. 2010 yılında 1.55 TL olan dolar 2013 yılında 2.16 TL seviyelerine kadar ulaşmıştır. 2017 yılının Aralık ayında ise 3.86 TL gibi seviyelere ulaşan doların serüveni de aslında bu zamandan sonra başladığını söyleyebiliriz. 2018 yılında 5.27 TL , 2020 yılında ise 7 TL gibi rakamları görmüştür. Bizler bu yayını yaptığımız tarih olan 24 Kasım 2021 tarihinde ise doların güncel fiyatı 12,90 TL gibi rakamları görmektedir.  Peki aslında dolar ve altın bu kadar yükselmesinin ana sebebi nedir? 

Merkez Bankasının her ay izlediği faiz indirimleri dolar ve altın bu kadar yükselmesinin sebeplerinden biridir diyebiliriz.
Ülkemizde var olan enflasyon ise bir diğer artış sebebidir.
Üç büyük kredi derecelendirme şirketinin Türkiye ilgili değerlendirmesini yatırım yapılamaz olarak güncellemesi.
FED kararları
Cari açık
Ülkemizde izlenen para politikası
Pandemi dolayısı ile bol likidite döneminin sona ermesi


Yorum Gönder

0 Yorumlar