Hayvanlar Hakkında Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

Hayvanlar hakkında şaşıracağınız ilginç bilgiler yayınımızda Dünyanın dört bir yanında yaşamını sürdüren bu canlıların ne gibi farklı ve ilginç özelliklerine sahip olduğunu belirteceğiz. Yazımıza başlamadan önce şuna eminim ki daha önce hiç duymadığınız ve garip bir çok bilgi edineceksiniz. O halde başlayalım...

Hayvanlar Hakkında Şaşıracağınız İlginç Bilgiler

✔ Uluyan bir maymun en gürültücü kara hayvandır. Çıkardığı sesler 5 kilometre öteden duyulmakla birlikte 140 desibel sese kadar da ulaşabilir.

✔ Dünyanın en kısa yaşayan hayvanı Mayfly'dir. Tüm yetişkin ömrü sadece 24 saattir. Mayfly, 24 saatlik kısa yaşam süresi boyunca çoğalır ve sonra ölür. Mayfly'nin bazı türleri sadece 8-10 saat yaşar. 

✔ Sinek kuşları geriye doğru uçma yeteneğine sahip olan tek kuştur. Bu hareketi genellikle çiçeklerden uzaklaşırken yaparlar. 
✔ Atlar üzerinde yapılan bir inceleme sonucunda atların birbirleri ile iletişim kurdukları sonucuna varılmış ve atların 17 farklı yüz hareketi tespit edilmiştir. 

✔  Bal arıları saniyede 200 kez kanat çırpma yeteneğine sahiptirler.

✔  Sincaplar gaz çıkaramaz ve uyuyamazlar.✔ Kelebekler, bitkileri tanımlamalarına yardımcı olan kemoreseptörler adı verilen bir şeyi kullanarak ayaklarıyla tat alabilirler.

✔ Ahtapotların üç kalbi vardır. Biri kanı vücuda pompalarken, diğeri solungaçlara pompalar.

✔ Erkek koalaların iki penisi ve dişi koalaların iki vajinası vardır.

✔ Doğumda, bir panda bir fareden daha küçüktür ve yaklaşık dört ons ağırlığındadır.

 
✔ Flamingo sadece başı baş aşağı olduğunda yemek yiyebilir.✔ Bir dişi yaban gelinciği kızgınlığa girerse (azgınsa) ve eş bulamazsa ölür.

✔ Kral kobranın zehiri o kadar öldürücüdür ki bir gramı bile bir insanı 150 defa öldürmeye yeter.
✔ Yarasa uçabilen tek memelidir.

✔ Bir kurbağayı sırt üstü yatırıp karnına hafifçe vurarak hipnotize etmek mümkündür.
✔ Yarasalar mağaradan çıkarken daima sola dönerler.

✔ Su samurları uyurken birbirlerinden ayrılmamaları için patilerini tutarlar.
✔ Çin'deki bazı domuzlar ayı büyüklüğündedir. Çin'in Guangxi eyaletinin başkenti Nanning'de, Pang Cong adlı bir adamın çiftliğinde yaşayan oldukça dikkat çekici bir hayvanı var: 1.102 kiloluk bir domuz. Bu kabaca yetişkin bir yetişkin erkek kutup ayısı ile aynı boyuttadır.
✔ Bir boz ayının ısırığı bir bowling topunu ezecek kadar güçlüdür.
 ✔Vahşi şempanzeler içki içmeyi sever. Gine'deki şempanzelerin fermente edilmiş hurma özsuyu içmeye ve bu süreçte sarhoş olmaya düşkün oldukları gözlemlenmiştir.

✔ Avlanmanın yüzde 90'ını dişi aslanlar yapmaktadırlar.
✔ Koalalar günde 22 saate kadar uyurlar.

✔ Semenderler her yaşta derilerini, kol ve bacaklarını, kuyruğunu, çenesini ve omurgasını değiştirebilen tek omurgalılardır.

✔ Vampir yarasa tükürüğü kanın pıhtılaşmasını engeller.

✔ 
Wombat kakası küp şeklindedir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar