POMEM Mülakat Soruları - Bölüm 2


Bir önceki yayınımızda POMEM Mülakat Sorularının birinci bölümünü sizler için yayınlamıştık. Yayınladığımız bu yayında bir çok POMEM Mülakat Sorusunun da cevabını sizler için verdik. İçişleri Bakanlığı tarafından her yıl gerçekleştirilen Polis alımı memur adaylarının belirli şartlardan geçmesi sonucu son aşama olan Mülakat kısmı ile tanımlanmaktadır. O halde bu yayınımızda İçişleri Bakanlığının Polislik Mülakat Sorularının ikinci bölümü için paylaşımlarımızı sizler için cevaplayalım. ✔ 8 Köşeli yıldızın içerisinde yer alan poliste olması gereken özellikler nelerdir?

Atatürkçü
Yurt Sevgisi
Tarafsız
Bilgili
Cumhuriyetçi
Bayrağa saygılı
Ulus Sevgisi
Üniformaya saygılı


✔ Kanuna göre polisler kimlerin parmak izini alabilirler?

Gönüllüler
Türk vatandaşlığına başvuruda bulunanlar
Gözaltına alınan kişiler
Her çeşit silah ruhsatı, sürücü belgesi, pasaport almak için başvuruda bulunan kişiler


✔ Müdafi nedir?

Şüpheli veya sanığın ceza muhakemesinde savunmasını yapan avukatıdır.✔ Atatürk'ün polisler için söylediği bir söz söyler misiniz?

Polis kanun adamıdır. Ona her zaman saygı gösterilmeli ve itaat edilmelidir. ✔Türkiye'nin terör örgütü olarak kabul ettiği yasa dışı oluşumlar hangileridir?

FETÖ
PKK
IŞİD
ASALA
PYD/YPG
El - Kaide
Hizbullah


✔ İnterpol nedir ve merkezi nerededir?

İnterpol uluslararası adli polis teşkilatıdır. Merkezi de Fransa'nın Lyon şehrindedir.


✔ Baştedbil kimdir?


Osmanlı devletinde suçun işlenmeden müdahale edilmesi için kurulan bu birimlerde çalışan kişilere baştedbil denilmektedir.


✔ Türkiye'nin ilk kadın valisi kimdir?


1991-1995 yılları arasında görevini yerine getiren Türkiye'nin ilk kadın valisi Lale Aytaman'dır.✔ Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme merkezi nerededir?

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme merkezi  Portekiz'in Lizbon şehrinde yer almaktadır.


✔ 
CZ-75 nedir?


9*19 mm fişek kullanılan Çek Cumhuriyeti yapımı, geri tepme sistemi ile çalışan, çift hareketli , yarı otomatik tabancanın adıdır. Halk arasında ise Çek 16'lısı olarak da bilinmektedir.


✔ Rol Çatışması nedir?

Bireydeki yaşamdaki rollerinin birbiriyle çatışması rollerin dengelenememesi durumudur.


✔ Sosyal Politika nedir?

Devletin toplumda refah ve sosyal koruma sağlamak amacıyla uyguladığı politikalar bütününe sosyal politika denir.✔ Bayrağında hilal olan ülkeler hangileridir?

Bu sorunun cevabını daha öncesinde web sitemizde yayınladığım için tekrar etme gereği duymadım . Öğrenmek için bağlantıya TIKLAYINIZ.


✔ Suç korkusu nedir?

Bir suçun mağduru olma korkusudur.✔ Cemal Kaşıkçı hakkında bilgi verir misiniz?

Eleştirel yazıları ile dikkat çeken Cemal Kaşıkçı , Suudi bir gazetecidir. 2 Ekim 2018 tarihinde ülkesinin İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girmiş ve kaybolmuştur. Orada öldürülmüştür. POMEM Mülakat Soruları - Bölüm 1 ulaşmak için ;

https://www.bilgilendinburada.com/2021/08/pomem-mulakat-sorulari.html

Yorum Gönder

0 Yorumlar