Advertisement

KPSS Güncel Bilgiler Serisi 2023 ( 44 adet Güncel Bilgi )

✔ 2022 KPSS Güncel Bilgiler serimizin 1. serisini ziyaret etmek için ;

BURAYA TIKLAYINIZ


✔  2022 KPSS Güncel Bilgiler serimizin 2. serisini ziyaret etmek için ;

BURAYA TIKLAYINIZ


Teoman Duralı , 2000 yılında Çağdaş Küresel  Medeniyet adlı çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülüne değer görülen, 7 Aralık 2021 tarihinde hayatını kaybeden felsefe profesörü, biyolog, akademisyen ve düşünürümüzdür.


Nadia Kahf , ABD'nin New Jersey eyaletinin ilk başörtülü yargıcı olarak göreve başlamıştır. Nadia , daha önce avukat olarak görev yapmıştır. 


Türkiye Voleybol Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Fenerbahçe Opet'in de kaptanlığını yapan Eda Erdem Dündar'e "Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması" ödülü, Olimpiyatevi'nde düzenlenen törenle takdim edildi.


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından belirlenen dünyanın en iyi turizm köyleri arasında İzmir ilimizin Ödemiş ilçesinde yer alan Birgi köyü girmiştir. Birgi, dünyanın en iyi turizm köyleri arasında 32.sırada yer almıştır. 


Avustralyalı profesyonel sörfçü Blake Johnston 40 saatin üzerinde aralıksız sörf yaparak bir rekora imza attı. Rekor daha öncesinde 30 saat 11 dakika ile Güney Afrikalı Josh Enslin'e ait idi. 


Romanya'da düzenlenen Avrupa 23 Yaş Altı Güreş Şampiyonasında 53 kiloda mücadele eden milli sporcumuz Zeynep Yetgil Avrupa Şampiyonu olmuştur. Zeynep Yetgil, finalde karşılaştığı Ukraynalı Liliia Malanchuk'u ise 9-4 yenerek organizasyonda Avrupa şampiyonu oldu. 


Van Gölü,  denize kıyısı olmadığı halde Türkiye'de ilk kez mavi bayrak verilen plaj göllerimizdendir. "Çölün İncisi" olarak bilinen, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine dahil edilen "Ghadames" vaha yerleşim yeri Libya'da yer almaktadır. 


Iğdır'dan Ermenistan'a açılan ve Nisan 1993 yılında sivillere kapatılan '' Alican Sınır Kapısı '' 30 yıl sonra ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremden sonra depremzedelere yardım taşıyan tırlar için açılmıştır. 


Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Kurtarıcı İsa Heykelini Türk Bayrağına bürüyen ülke Brezilya'dır. 


Muhsin Ertuğrul , 1892-1979 yılları arasında yaşamış, Türk sinemasına ilk uluslararası ödülü Nazım Hikmet ile birlikte çektiği "Leblebici Horhor Ağa" adlı film ile kazandıran sinema yönetmenidir. 


Abdilcemil Nurpeyisov, savaştan izlenimlerini aktardığı ilk eseri "Kurlyanda"yı 1950 yılında okurları ile buluşturan ve yakın tarihte hayatını kaybeden Kazak edebiyatının çınarı olarak bilinen yazardır. 


British Museum’un bildirdiğine göre Irak’taki arkeologlar, Mezopotamya’nın bahar aylarındaki gök gürültülü fırtınaların tanrısı Ningirsu’ya adanmış 4.500 yıllık bir Sümer tapınağının kalıntılarını gün ışığına çıkardılar. 


Dünyanın gelmiş geçmiş en yaşlı köpeği olarak Guiness Dünya Rekorları’na giren Bobi adlı köpek öldüğünde tam olarak 30 yaş 266 günlüktü. Rafeiro do Alentejo ırkından gelen Bobi, doğduğu günden itibaren tüm hayatını ülkenin güneyindeki Conqueiros Köyü’nde geçirmiştir.


İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’nda düzenlenen, Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda Tuğba Danışmaz, kadınlar üç adım atlamada altın madalyanın sahibi oldu.İsmail ağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfında 6 yaşında evlendirilen küçük bir kız çocuğu ile ilgili haber yapan gazeteci Timur Soykan, Türk Basın Konseyi tarafından '' 2022 yılı Basın Özgürlüğü Ödülüne '' layık görülmüştür. 


Futbola 1962 yılında Ankara'nın PTT Spor Kulübünde başlayan ve 1964-1975 yılları arasında 12 dönem Fenerbahçe forması giyerek adını Fenerbahçe'nin efsaneleri arasına yazdıran bir dönem Fenerbahçe Teknik direktörlüğü ve spor yorumculuğu da yapan eski Türkiye Milli Takımı futbolcumuz Ziya Şengül 26 Şubat 2023 tarihinde 79 yaşında hayata gözlerini yummuştur. 


Avrupa Konseyinden çıkarılan ilk devlet Rusya'dır. Bu kararın verilmesindeki en önemli sebep ise ; Rusya'nın Ukrayna'yı işgale başlamasıdır. 1949 yılında kurulan Avrupa Konseyi'nin toplam 47 üyesi bulunuyor.12 metrelik "İstanbul" adlı teknesiyle 23 Aralık'ta Cape Verde'deki (Yeşil Burun Adaları) Mindelo marinasından okyanusa açılan Başak Mireli, 24 günlük seyir sonunda, 15 Ocak'ta Karayipler’deki Martinik’e ulaştı. Böylece Başak Mireli, Atlantik'i tek başına geçen ilk Türk kadın yelkenci unvanını eline geçirmiştir. Avustralya Açık Gençler'de mücadele eden Melisa Ercan, J300 Traralgon Turnuvası'na katıldı. Finalde, ITF gençler 23 numarası Rus Mirra Andreeva'yı 2-6, 6-3 ve 6-4'lük setlerle 2-1 yenen Melisa Ercan, organizasyonu şampiyon tamamladı.


Neil Armstrong ve Elliot See'den sonra NASA'nın 3. Sivil astronotu olan ve 2007 yılından beri son Apollo 7 astronotu olan Walter Cunningham 3 Ocak 2023 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 1978-1979 yılları arasında Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan 1995-1996 yılında Türkiye Dışişleri Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı olarak görev alan ve çok uzun bir süre Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak görev yapan Deniz Baykal 11 Şubat 2023 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. 


Dünyanın en uzun halı motifli caddesi Mardin ilimizin Kızıltepe ilçesinde yer almaktadır. Caddeye 471 metrekare bordür, 2 bin 29 metrekare parke ve 1912 metrekare kaldırım taşı döşenerek halı görünümü kazandırılmıştır.


Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ismi ABD'nin Kuzey Karolina eyaletindeki bir caddeye verildi.

1980’li yılların başlarında kamusal alanlarda eğlenceyi ve kadın ile erkeğin bir arada bulunduğu kamusal alanları doğru bulmayan muhafazakarlar tarafından yasaklanan sinema yasağı 35 yıl aranın ardından Suudi Arabistan'da kaldırılmıştır. 


Mardin Havalimanı'nın ismi '' Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı '' olarak değiştirilmiştir. 


İngiltere'nin başkenti Londra'da bir müzayede de satışa çıkarılan ve dünyada sadece dört nüshası bulunan Fatih Sultan Mehmet'in portresinin yer aldığı 15.yüzyıldan kalma madalyon yaklaşık 820 bin Türk Lirası karşılığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınmıştır. 


UNESCO, Rusya'nın sık sık bombaladığı , altyapısını vurduğu Ukrayna'nın tarihi liman kenti olan Odessa'yı Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesine eklemiştir. 


Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına Ahmet Yener seçilmiştir. Ahmet Yener, Yener 2011'de Yargıtay, 2020'de YSK üyeliğine seçilmiş olup İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1989'da mezun olduktan sonra Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Yener, sırasıyla Baykan, Yığılca, Sivrihisar, Osmaniye ve Kırıkkale hakimliği görevlerinde bulunmuştur. 

İlk defa 1971 yılında basılan ve 1989'a kadar tedavülde kalan 50 kuruşluk madeni paranın üzerinde fotoğrafı olan ilk kadın olarak tarihe adını yazdıran Sabiha Tansuğ 24 Ocak 2023 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 


Tarihte ilk kez yapay zeka destekli bir robotun avukatlık yapacağı mahkeme 22 Şubat'ta ABD'de görülecektir. 


2014 yılında 45 dakikalık bir helikopter turunun ardından İstanbul'u beş günde resmeden ve '' Yaşayan Kamera '' lakabı takılan kişi Stephen Wiltshire olacaktır.


 Hürriyet gazetesi tarafından 2017'de oluşturulan ve yüz kişilik jüri tarafından belirlenen “Türk Edebiyatının Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Romanı” listesinde ilk sırada yer alan İnce Memed romanı Yaşar Kemal tarafından yaklaşık 32 yılda yazılmıştır. 


2023 Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası ülkemizde düzenlenecektir. 2023 yılında 19.kez düzenlenecek olan Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası 13-18 Şubat tarihleri arasında Samsun ilimizde gerçekleşecektir. 


26 Temmuz 2021 tarihinde Ukrayna İçişleri Bakanlığına getirilen Denis Monastırski , Kiev'de geçirdiği bir helikopter kazası sonrasında hayatını kaybetmiştir. Kazada Denis Monastırski'nin yardımcısı da dahil olmakla beraber 16 kişi daha hayatını kaybetmiştir.


Milli sporcumuz Furkan Akar, 2023 Avrupa Kısa Kulvar Sürat Pateni Şampiyonasında 1000 metre finalinde bronz madalya kazandı ve böylece ülke sporunda bir ilki başarmıştır. 


250 yıllık bir geçmişe sahip olan İstanbul'daki Rami Kışlası bir buçuk yıl süren restorasyon çalışması sonucunda kütüphaneye dönüştürüldü. Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olmayı başaran Rami Kütüphanesinde 2 milyondan fazla kitap yer alacağı belirtilmiştir. Kütüphane 4 bin 200 kişilik kapasiteye sahiptir. 


2023 Dünya Kitap Başkenti UNESCO tarafından Gana'nın Akra kenti seçilmiştir.


Peru'da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonasında 2005 doğumlu milli sporcumuz Merve Tuncel, altın madalya kazanmıştır. 


Hollanda'nın Lahey kenti yakınlarındaki Rijswijk kenti belediye başkanlığı görevine başlayan 47 yaşındaki Huri Şahin, bu alanda Türkiye kökenli ilk kadın olmuştur.


Gümüşhane'nin dölek güveci Türk Patent kurulunca coğrafi işaret belgesi alarak tescillenmiştir. Konya, Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu (ACES Europe) tarafından 2022 Yıllı Ödülleri Töreni’nde “2023 Dünya Spor Başkenti” ilan edilmiştir. 


Arkeologlar yapılan araştırmalar neticesinde Çin'in Henan kentinde sayıları 300'ü aşan 4500 yıllık mezarlar keşfetmişlerdir. 


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 15 Mart 2023 tarihini '' Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü '' olarak kabul etmiştir. 


Yorum Gönder

0 Yorumlar